AOC AGON Series AG493UCX2 49-inch LED Monitor
Design
| Bezel Type |
3-sided frameless Finishing: Texture |
Body
| Adjustable height | 100mm |
| Dimensions (mm) |
With stand: 1194.4x(467.6 to 567.6)x308 (WxHxD) Without stand: 1194.4x369.4x153.24 (WxHxD) |
| Swivel range | 15.5° ±1.5° to 15.5° ±1.5° |
| Tilt range | 3.5° ±1.5° to 13.5° ±1.5° |
| Weight (kg) | With stand: 14.4 |
Panel
| Anti glare | Yes |
| Active display area (mm) | 1193.5x335.7 (HxW) |
Connectivity
| Frequency band |
Horizontal - HDMI: 30k - 200kHz DP and USB-C: 30k - 250kHz Vertical- HDMI: 48 - 75Hz USB-C: 48 - 120Hz DP: 48 - 165Hz |
Display
| Brightness | 400 nits |
| Colour gamut |
100% NTSC CIE 1976 91% DCI-P3 CIE 1976 122% SRGB CIE 1931 98% Adobe RGB CIE 1976 |
| Colours | 16.7 million |
| Contrast ratio |
Static: 3000:1 Dynamic: 800000000:1 |
| Display features |
Flicker Free Blue Light Technology: Low Blue Light Display hardness: 3H |
| Display type | WLED-backlit |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | DQHD |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR 400 |
| Panel type | VA |
| Pixel pitch (mm) | 0.23 |
| Pixels per " | 109 |
| Response time | 1ms |
| Screen curvature | Yes - 1800R |
| Screen size |
48.8-inch 124cm |
| Viewing angle | 178 degrees |
| Screen resolution | 5120x1440 |
| Aspect ratio | 32:9 |
| Refresh rate | 165Hz |
Features
| Compatibility |
PS5: 1920x1080 at 120Hz Xbox X: 2560x1440 at 120Hz Xbox S: 2560x1440 at 120Hz |
| Features |
KVM - 1x USB3.2 Gen 2 Type C 1x USB3.2 Gen 2 Type B |
| FreeSync |
Yes - Premium Pro Sync range: 48 - 165 |
| Multi view | PbP |
| G-Sync | Yes - Compatible |
| Gaming functionality | Gaming convenience: G-menu |
| OSD language |
English French German Czech Russian Croatian Chinese (traditional) Chinese (simplified) Spanish Portuguese Italian Dutch Swedish Finnish Polish Japanese Ukrainian Turkish Korean |
| Game mode |
Yes - RTS FPS Racing Gamer 1 Gamer 2 Off |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 100 - 240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Off mode: 0.5W Standby: 0.5W Typical: 68W |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
| Remote control | Yes |
| VESA wall mount supported | Yes |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes - 2x 5W |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio output | Yes |
| Display port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| USB port |
Yes - 1x USB-C 3x USB3.2 |
Energy Performance
| Energy efficiency class | G |
Certification
| Environmental compliance |
WEEE REACH compliant RoHs compliant |
Certification and Compliance
| Safety |
CB CE TUV-Bauart-Mark ISO 9241-307 EAC FCC Microsoft WHQL Pixel Policy: ISO 9241-307 |