Amazon Echo Show 15 2nd Generation
Body
| Dimensions (mm) | 410x260x40 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.2 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | 6E |
Processor
| Model | Octa-core SoC with Amazon AZ2 neural network engine |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Screen size | 15.6-inch |
| Touch screen | Yes |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Sensors | ALS RGB |
Camera
| Camera type | Front-facing |
| Front-facing camera resolution (MP) | 13 |
Features
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Power cord length | 1.5m |
| Voice controls | Yes |
| Wall mounting | Yes |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Alexa Subtitling VoiceView Show and Tell Tap to Alexa |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 30W power adapter |
Sound
| Number of speakers | 2 |
| Sound output | 2x 15W |
| Tweeter | 2x 0.6-inch tweeters |
| Woofer | 2x 2.6-inch woofers |
Accessory
| Remote control | Alexa Voice Remote |