Alcatel 3T 8" 2020
Physical specifications
| Dimensions | 209.4 x 125.2 x 8.75 mm |
| Weight | 290 g |
Screen and keys
| Screen type | IPS LCD touch screen, 16 million colours |
| Screen size | 8 inches |
| Resolution | 1280 x 800 pixels |
Picture, video and sound
| Main camera | 5 MP, f/2.4 |
| Front camera | 5 MP, f/2.2 |
| Video recorder | 720@30fps |
| Flash | No |
| Music player | Yes |
| FM radio | Yes |
| Speaker | Mono |
SIM
| SIM type | Micro SIM |
Processor
| Chipset | Mediatek MT8766B |
| CPU | Quad-Core (4 x 2.0GHz) |
| GPU | N/A |
Memory
| Storage | 32 GB |
| RAM | 2 GB |
| Memory card slot | Up to 256 GB |
Ports
| 3.5 mm jack | Yes |
| USB | 2.0, microUSB |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | No |
Connectivity
| Bluetooth | 4.2 |
| NFC | No |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| WiFi 7 | No |
| GPS | Yes |
| 4G calling | No |
| Wi-Fi calling | No |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Barometer | No |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po 4080 mAh battery |
Operating system
| Operating system | Android 10.0 |
Tethering
| USB | Yes |
| Wi-Fi hotspot | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Iris scanner | No |
Artificial Intelligence (AI)
| GenAI | No |