Alcatel 1066
Physical specifications
| Dimensions | 108 x 45 x 13 mm |
| Weight | 63 g |
Screen and keys
| Screen type | QQVGA TFT screen, 265,000 colours |
| Display size | 1.8 inches |
| Resolution | 128 x 60 pixels |
| Physical keypad | Yes |
Picture, video and sound
| Main camera | 0.8 MP |
| Video recorder | HVGA@14fps |
| Flash | No |
| Music player | Yes |
| FM radio | Yes |
| Speaker | Mono |
SIM
| SIM type | Mini SIM |
Processor
| Chipset | Nemo G SP6531E |
| CPU | 208 MHz |
| GPU | N/A |
Memory
| Storage | 4 MB |
| RAM | N/A |
| Memory card slot | 32 GB |
Ports
| 3.5 mm jack | Yes |
| USB | 2.0, microUSB |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | No |
| 4G network | No |
| 5G network | No |
Connectivity
| WiFi 7 | No |
| NFC | No |
| GPS | No |
| 4G calling | No |
| Wi-Fi calling | No |
Sensors
| Accelerometer | No |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Barometer | No |
Battery
| Battery type | Removable Li-Ion 400 mAh battery |
Operating system
| Operating system | Proprietary |
Tethering
| USB | No |
| Wi-Fi hotspot | No |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Iris scanner | No |
Artificial Intelligence (AI)
| GenAI | No |