Acer Swift Go 16 (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 8.5 hours |
| Battery type | Lithium Ion |
| Battery capacity | 65Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 356x14.9x244.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.6 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 16 |
| Processor thread count | 22 |
| Model | Intel Core Ultra 7 155H |
| CPU speed | Up to 1.4GHz |
Display
| Resolution | 3200x2000 |
| Display features | CineCrystal technology |
| Display type | OLED |
| Size (") | 16 |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 120Hz |
Memory
| Memory type | LPDDR5X |
| Memory card reader | Yes |
| Memory card supported | microSD |
| RAM | 16GB |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Touchpad | Yes - OceanGlass |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Memory accessibility | Shared |
| Model | Intel Arc Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | Maximum: 100W |
Speakers
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
| Hard drive interface | NVMe PCIe M.2 |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Finger print reader | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x USB 4 Type-C |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |