Acer Swift Go 14 SFG14-73-51GF Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 10 hours |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery capacity | 65WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 312.9x14.90x217.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.32 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 14 |
| Processor thread count | 18 |
| Model | Intel Core Ultra 5 125H Processor |
| CPU speed | Up to 1.20GHz |
Display
| Resolution | 2880x1800 |
| Screen size | 14-inch |
| Touch screen | No |
| Display type | CineCrystal |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | Up to 90Hz |
| Screen type | OLED |
Memory
| Hard drive capacity | 1TB |
| Memory type | LPDDR5X |
| RAM | 16GB |
| Card slot | microSD |
| Speed | 6400MHz |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Touchpad | Media Lighting |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Webcam privacy cover | Yes |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Model | Intel Arc Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Wattage | 100W |
Sound
| Number of speakers | 2 |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 3.2 Gen1 2x USB Type-C 4 |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |