Acer Swift Go 14 AI (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 24 hours |
| Battery type | 3-cell Lithium Ion |
| Battery capacity | 75Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 14.9x312.9x217.9 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 1.32 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 7 |
Processor
| NPU speed (TOPS) | 45 |
| Processor core count | 8 |
| Model | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-42-100 |
| CPU speed | Up to 3.2GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Colour gamut | 100% sRGB |
| Display features | ComfyView |
| Screen size | 14.5-inch |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | Up to 120Hz |
| Screen type | WUXGA LCD IPS |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | Front-facing |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Model | Qualcomm Adreno |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Maximum power supply wattage | 65W |
Sound
| DTS | Yes - DTS:X Ultra |
Speakers
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Front-facing camera resolution | Quad HD |
| Finger print reader | Yes |
Interfaces/Ports
| USB port |
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x USB-C 4 |
| Headphone jack | Yes |