Acer Swift 14.5-inch AI Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery capacity | 75WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 312.4x9.7x221.2 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.28 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 7 |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | Qualcomm Hexagon NPU |
| NPU speed (TOPS) | 47 |
| Processor core count | 10 |
| Processor speed (GHz) | 3.4GHz |
| Model | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
Display
| Brightness | 300 nits |
| Display type | LCD WQXGA |
| Screen size (") | 14.5 |
| Touch screen | Yes |
| Screen resolution | 2560x1600 |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Memory
| RAM | 16GB |
| Speed | 8448MT/s |
Camera
| Camera type | Integrated IR webcam |
| Resolution | QHD |
| Resolution (pixels) | 1440p |
| Video recording | Yes |
Features
| Portable | Yes |
| AI features | Copilot AI Assistant |
| Backlit keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Music player | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes |
| Video player | Yes |
| Voice recognition | No |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Acer TrueHarmony Technology with AI Noise Reduction |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Windows Hello | Yes |
Graphics card
| Memory type | Shared |
| Model | Qualcomm Adreno GPU |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W power adapter |
Sound
| DTS | DTS Ultra Audio |
| Speaker system | 2x stereo speakers |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | No |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 2x USB Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |