Acer Predator Helios Neo 18 Gaming Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 6 hours |
| Battery type | Lithium-ion |
| Number of cells | 4 |
| Battery capacity | 90 Watt-hours |
Body
| Dimensions (mm) | 404x28x313 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 3.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 20 |
| Processor speed (GHz) | 5.5 |
| Model | Intel Core i7-14700HX |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 100% |
| Panel type | IPS |
| Screen size (") | 18 |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 165Hz |
| Screen type | WQXGA |
Memory
| Internal storage | 1TB SSD |
| RAM | 16GB |
Front camera
| Camera type | Full HD |
Camera
| Front-facing camera resolution (MP) | 2 |
Features
| Backlit keyboard | Yes - RGB |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| G-Sync | Yes |
| Touchpad | Yes |
Graphics card
| Memory (MB) | 8000 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 330W AC Power Adapter |
Sound
| DTS | Yes |
| Number of speakers | 2 |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
Interfaces/Ports
| Thunderbolt | Yes - 2 |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB 3.2 Gen 2 Type-A 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |