Acer Predator Helios Neo 16PHN16-72 Gaming Notebook (Windows 10)
General Features
| Cooling system | 5th Gen AeroBlade 3D fans |
Battery
| Usage time | Up to 6 hours |
| Battery type | Lithium-Ion |
Body
| Dimensions (mm) | 357.8x27.85x278.6 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.8 |
Processor
| GPU | Up to 2350MHz |
| Processor core count | 24 |
| Model | Core i9-14900HX |
| CPU brand | Intel |
| CPU speed | Up to 5.8GHz |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Colour gamut | DCI-P3 100% |
| Size (") | 16 |
| Display type |
ComfyView In-plane Switching Technology |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | Up to 240Hz |
| Screen type | LCD |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 32GB DDR5 |
Features
| Webcam | Yes |
| AI features |
AI-Assisted Noise Reduction RTX for AI |
| Backlight keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | UK-Layout |
| Touchpad | Yes |
Security
| Security features | Firmware Trusted Platform Module solution |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Memory (MB) | 8000 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 330W |
Storage
| Hard drive type | PCI Express NVMe 4.0 |
| SD card reader | microSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - 2 |
Interfaces/Ports
| Audio In | Yes |
| Audio out | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| Memory card slot | Yes |
| USB port |
3x USB 3.2 Type-A 2x USB 3.2 Type-C |