Acer Predator Helios 300 Gaming Laptop (Windows 10)
Battery
| Usage time | Up to 9 hours |
| Removable battery | No |
| Power saving | Power saving mode |
Body
| Dimensions (mm) | 25.9x359x276 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 2.6 |
Connectivity
| Ethernet connection | Yes - RJ45 |
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Display port | Yes - Mini |
| Location services | Yes - through WiFi |
| USB cable | Yes |
| USB type |
3x Type-A 3.2 1x Thunderbolt 4 Type-C |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
| HDMI | Yes |
Processor
| Processor core count | 14 |
| Processor thread count | 20 |
| Model |
Intel Core i7 Intel Core i5 |
| CPU speed | Up to 4.7GHz |
Display
| Resolution | 2560x1440 |
| Brightness | 300cd/m² |
| Response time | 3.0ms |
| Size (") | 15.6 |
| Viewing angle | 178 degrees |
| Display type |
QHD IPS Acer ComfyView |
| Refresh rate | Up to 165Hz |
| Screen type | LCD |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
Front camera
| HD video recording | Full HD |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes |
Features
| Backlight keyboard | Yes - RGB |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
| Multi-touch trackpad | Yes |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 3070 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| DTS | X Ultra Audio |
Smart Interaction
| Voice recognition | No |
Storage
| Hard drive capacity | 256GB/1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |