Acer Predator Helios 18 Gaming Laptop (Windows 10)
Battery
| Usage time | Up to 5 hours |
| Battery type | 4-cell Lithium Ion |
| Power saving | Power saving mode |
Body
| Dimensions (mm) | 405x27.9x311.6 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 3.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 7 |
Processor
| Enhanced chipset | Intel HM770 |
| Processor core count | 24 |
| Processor thread count | 32 |
| Model | Intel Core i9 |
| CPU speed | 5.8GHz |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Anti-glare | Yes |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Frame rate | 60 frames per second |
| Size (") | 18 |
| Viewing angle | Wide |
| Display type |
IPS Acer ComfyView |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Screen type | LCD |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 32GB |
Features
| Webcam | Yes |
| Audio | Acer TrueHarmony technology |
| Backlight keyboard | Yes - RGB |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Web browser | Yes |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Maximum power supply wattage | 330W |
| Power supply | 90Wh |
Storage
| Hard drive capacity | 2TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - 2 |
| Built-in speakers | Yes - 2 |
Interfaces/Ports
| Headphone jack/audio line-out | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
3x USB Type-A 2x USB Type-C |
Display & Graphics
| Widescreen | Yes |