Acer Predator Helios 16 PH16-71 Gaming Notebook (Windows 10)
General Features
| Cooling system | Dual 5th Gen AeroBlade 3D fans |
Battery
| Usage time | Up to 5 hours |
| Battery type | Lithium-Ion |
| Removable battery | No |
| Battery capacity | 90Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 357.8x26.9x277.6 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.65 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6, 7 |
Processor
| Processor core count | Up to 24 |
| Processor thread count | Up to 32 |
| Model |
Core i9-14900HX Core i9-13900HX |
| CPU brand | Intel |
| CPU speed | Up to 5.8GHz |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Brightness | Up to 1000 nits |
| Colour gamut | DCI-P3 100% |
| Response time | Up to 3ms |
| Size (") | 16 |
| Touch screen | No |
| Display type |
Mini LED ComfyView In-plane Switching Technology |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | Up to 250Hz |
| Screen type | LCD |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB/32GB DDR5 |
| Card slot | microSD |
Features
| Webcam | Yes |
| AI features |
Copilot Acer PurifiedView Acer PurifiedVoice 2.0 |
| Backlight keyboard | Yes - RGB per key |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type |
Mute Light Indicator MagKey 3.0 |
| Touchpad | Microsoft Precision Touchpad |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Security features |
Firmware Trusted Platform Module solution BIOS Passwords |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Brand | NVIDIA |
| Graphics card type | Dedicated |
| Model |
GeForce RTX 4080 GeForce RTX 4070 GeForce RTX 4060 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 330W |
Storage
| Hard drive type | NVMe SSD |
| Hard drive capacity | 1TB/2TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - 2 |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| Memory card slot | Yes |
| USB port |
3x USB 3.2 Type-A 2x USB 3.2 Type-C |