Acer PO3-650 Gaming PC (Windows 10)
Body
| Weight (kg) | 9.2 |
| Height (mm) | 385 |
| Width (mm) | 175 |
| Depth (mm) | 377 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| WiFi (WLAN) | Yes - 802.11ax |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Model | Intel Core i5-13400F |
| CPU speed | 1.80GHz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB (expandable up to 64GB) |
| Card slot | No |
Features
| Special features |
RGB fans FrostBlade fan cooling |
Graphics card
| Model | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 500W |
Audio Processing
| DTS | Yes - DTS:X Ultra |
Storage
| Hard drive capacity |
1TB HDD 256GB SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Key Information
| Type | Tower |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio input | Yes - 2 |
| 3.5mm audio output | Yes |
| Display port | Yes - 3 |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| I/O expansion |
2x expansion slots 1x PCI express x1 slot 1x PCI express x16 slot 3x M.2 interfaces |
| Microphone input | Yes - 2 |
| USB port |
7x USB Type-A 1x USB Type-C |