Acer Nitro V 16S ANV16S-71 Gaming Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4-cell Li-ion |
| Battery capacity | 76Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 357.7x19.95x264 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.1 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor type | Opteron |
| Model | Intel Core 5 210H |
| CPU speed | Up to 4.8GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Display features | ComfyView |
| Display type | LCD |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | QHD |
| Size (") | 16 |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | Up to 180Hz |
| Screen type | IPS |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Memory
| Memory type | DDR5 |
| Expandable memory | Up to 32GB |
| RAM | 16GB |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Webcam | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Microphone | Yes |
| Music player | Yes - app required |
| Touchpad | Multi-gesture |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 135W |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB 3.2 Gen 1 2x USB 3.2 Gen 2 |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |