Acer Nitro 5 Gaming Laptop (Windows 10)
Battery
| Usage time | Up to 8 hours of typical device usage |
Body
| Weight (kg) | 2.2 |
| Height (mm) | 23.9 |
| Width (mm) | 363.4 |
| Depth (mm) | 255 |
| SIM type | N/A |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| USB type |
3x USB 3.2 (Type A) 1x USB-C 3.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes |
| HDMI | Yes - 1 |
Processor
| Model | Intel Core i7-11800H |
| CPU speed | Octa-core (2.3GHz to 4.6GHz) |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Display type | LCD |
| Refresh rate | 144Hz |
Platform
| Operating system | Windows 10 Home |
Memory
| RAM | 8GB |
| Card slot | Yes |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlight keyboard | Yes - One Colour |
| Document viewer | Yes |
| Music player | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - dual 2W speakers |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |