Acer Nitro 5 AN515-58-73RS Gaming Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 8 hours |
| Battery type | 4-cell Lithium-ion |
Body
| Dimensions (mm) | 403.5x24.9x280 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.7 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Model | Intel Core i7-12650H |
| CPU speed | Up to 4.7GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Backlight technology | Yes - LED |
| Display type | IPS |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Response time | 3ms |
| Screen size | 15.6-inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 165Hz |
| Screen type | LCD |
Memory
| Hard drive capacity | 512GB |
| Memory type | DDR5 |
| RAM | 16GB |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Webcam | Yes |
| Backlit keyboard | Yes - LED |
| Document viewer | Yes |
| Music player | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Memory (MB) | 6000 |
| Memory type | GDDR6 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
Sound
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - stereo |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
3x Type-A 3.2 Gen 1 1x Type-C 3.2 Gen 2 |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |