Acer Nitro 27-inch VG2 Series Gaming Monitor
Body
| Tilt range | -5º~20º |
Panel
| Anti glare | Yes |
Display
| Brightness | 350 nits |
| Colour gamut | 95% DCI-P3 |
| Colours | 16.7 million |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Display type |
LED-backlit LCD TFT active matrix |
| Dynamic contrast ratio | 100000000:1 |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Quad HD |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR 400 |
| Panel type | IPS |
| Pixel pitch (mm) | 9.2 |
| Response time |
1ms Grey-to-grey min: 0.5ms |
| Screen size | 27-inch |
| Viewing angle | 178 degrees (HxV) |
| Screen resolution | 2560x1440 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 180Hz |
Features
| FreeSync | Yes |
| Special features |
Acer Adaptive Contrast Management Monitor size slider: 27 Acer ComfyView BlueLightShield Low Dimming Flickerless technologies |
Security
| Security cable slot | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | AC100-240V |
| Power consumption |
Off mode: 0.3W Standby: 0.5W SDR: 25kWh/1000h HDR: 44.8kWh/1000h |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes - 2x 5W |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio output | Yes |
| Display port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
Energy Performance
| Energy efficiency class |
SDR: F HDR: G |