Acer Nitro 24-inch Class FHD Gaming Monitor
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 540.3x231.8x405.6 (WxDxH) Without stand: 540.3x65.3x323.2 (WxDxH) |
| Tilt range | -5º-15º |
| Weight (kg) |
With stand: 3.59 Without stand: 3.12 |
Display
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 250 nits |
| Colour gamut | 99% sRGB |
| Colours | 16.7 million |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Display type | LED |
| Dynamic contrast ratio | 100000000:1 |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10 |
| Panel type | IPS |
| Pixel pitch (mm) | 0.28 |
| Response time |
Min grey-to-grey: 0.5ms Grey-to-grey: 1ms |
| Screen size | 24-inch |
| Viewing angle | 178° |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 180Hz |
| Screen type | Flat |
Features
| FreeSync | Yes |
| Special features |
Acer Adaptive Contrast Management Super Sharpness technology Black Boost technology Low Blue Light technology ZeroFrame design Monitor slider size: 24 |
Security
| Security cable slot | Yes |
Power
| Voltage | AC 100-240V |
| Power consumption |
Off mode: 0.3W Standby: 0.5W Typical: 18W Max: 43W SDR: 18kWh/1000h HDR: 27kWh/1000h |
Sound
| Sound output | 2W |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Warranty
| Warranty | 24 months |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| Audio out | Yes |
| Display port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
Energy Performance
| Energy efficiency class |
SDR: E HDR: G |
Panel
| Active display area (mm) | 527x296 |