Acer N50-650 Gaming PC (Windows 10)
Body
| Freestanding | Yes |
| Weight (kg) | 6.7 |
| Height (mm) | 392 |
| Width (mm) | 236 |
| Depth (mm) | 490 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E 802.11ax |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Model | Intel Core i5-13400F |
| CPU speed | 1.8GHz to 4.6GHz with Turbo Boost |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 8GB |
| Card slot | No |
Features
| Special features | VR ready |
| Voice controls | No |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 GDDR6 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 500W |
Audio Processing
| DTS | Yes - DTS:X Ultra 8 |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Key Information
| Type | Tower |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio input | Yes - 2 |
| 3.5mm audio output | Yes |
| Display port | Yes - 3 |
| DVI port | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| I/O expansion |
2x Expansion Slots 1x PCI Express x1 Slots 1x PCI Express x16 Slots 3x M.2 Interfaces |
| Microphone input | Yes - 2 |
| USB port |
1x USB Type-C 7x USB Type-A |