Acer ES1-311 13.3"
Body
| Dimensions (mm) | 327x228x21 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.6 |
Processor
| Processor model number | N2840 |
| Processor | Intel Celeron |
| Processor core count | Dual-Core |
| Processor speed (GHz) | 2.16 |
Connectivity
| WiFi type | 802.11b/g/n |
| WiFi/3G/4G | WiFi Only |
| Wired networking port | No |
| Bluetooth | Yes - 4.0 |
Memory
| Memory (RAM) | 4GB |
| Memory type | DDR3 |
Features
| Dual external monitor compatibility | Yes |
Warranty
| Warranty | 12 months (batteries 6 months) |
Storage
| Hard drive/storage capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Front-facing camera resolution | 0.3MP |
| Front-facing video camera resolution | 720p |
| Sound and speakers | Stereo speakers |
| Optical drive type | No |
Key Information
| Battery life | Up to 5 hours |
| Colour | Black |
| Convertible/2 in 1 | No |
| Model name | Acer |
| Usage | Web browsing & email |
| Operating system | Microsoft Windows 8 |
| Type | Windows laptop |
Interfaces/Ports
| Number of USB 2.0 ports | 1 |
| Number of USB 3.0 ports | 1 |
| Other port connections | 3.5mm headphone/speaker jack |
| Memory card slot | SD |
| Number of HDMI ports | 1 |
Variant
| Device colour | Black |
| Storage/hard drive capacity | 1TB |
Display & Graphics
| Graphics card type | Shared |
| Graphics chipset | Intel HD Graphics |
| Screen resolution | 1366x768 pixels |
| Touchscreen | No |
| Screen size | 13.3" |
| Screen type | LED |