Acer CB515-2H-31NY Laptop
Battery
| Battery life | Up to 10 hours |
| Battery type | Lithium-polymer |
Body
| Dimensions (mm) | 360x19.9x238 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.68 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 6 |
| Processor speed (GHz) | 1.20 |
| Model | Intel Core i3-1215U |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 250 nits |
| Display features | ComfyView |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Screen size | 15.6-inch |
| Viewing angle | 85° |
| Display type | IPS |
| Refresh rate | 60Hz |
| Screen type | LCD |
Memory
| Memory technology | LPDDR5 |
| RAM | 8GB |
Features
| Webcam | Yes |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Memory type | Shared |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W adapter |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 128GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - 2 |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| USB port |
1x USB 3.2 Type-A 2x USB 3.2 Type-C |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | ChromeOS |