Acer Aspire XC-1710 Desktop PC (Windows 10)
Body
| Dimensions (mm) | 100x295x330 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 8.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Model | Intel Core i3-N305 |
| CPU speed | Up to 3.8GHz |
Memory
| Memory type | DDR4 |
| RAM | 8GB |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Shared |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | 65W |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Interfaces/Ports
| Audio In | Yes |
| Audio out | Yes |
| Display port | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes - 3 |
| USB port |
1x USB 3.2 Gen 2 Type-C 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A 4x USB 2.0 Type-A |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |