Acer Aspire TC-1785 Desktop PC (Windows 10)
Body
| Dimensions (mm) | 163x340x350 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 3.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count |
Intel Core i7-14700: 20 Intel Core i5-14400: 10 |
| Processor thread count |
Intel Core i7-14700: 28 Intel Core i5-14400: 16 |
| Model |
Intel Core i7-14700 Intel Core i5-14400 |
| CPU speed |
Intel Core i7-14700: Up to 5.3GHz Intel Core i5-14400: Up to 4.7GHz |
Memory
| Memory type | DDR5 |
| Expandable memory | Up to 32GB |
| RAM | 8GB |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Memory type | Shared |
| Model |
Intel UHD Graphics Intel UHD Graphics 770 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | 180W |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
| Hard drive interface | PCI Express 4 |
Interfaces/Ports
| Audio In | Yes |
| Audio out | Yes |
| DVI port | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Headphone/Microphone | Yes - 3 |
| USB port |
1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 4x USB 2.0 Type-A |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |