Acer Aspire TC-101 Tower Desktop PC (Windows 10)
Body
| Dimensions (mm) | 170x355x300 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 7.58 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | Intel Core i5-13420H |
| CPU speed | Up to 4.6GHz |
Connectivity
| WiFi | Yes - 6 |
Memory
| Memory type | DDR4 |
| Expandable memory | Up to 32GB |
| RAM | 8GB |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power | 500W |
| Power source | Mains |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes - 2 |
| HDMI port | Yes |
| Microphone input | Yes |
| USB port |
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C 4x USB 2.0 Type-A |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |