Acer Aspire S27-1755 All-in-One Desktop PC (Windows 10)
Body
| Dimensions (mm) | 612.5x486.5x14.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 5.5 |
Processor
| Processor core count | 12 |
| Model | Intel Core i7-1260P |
| CPU speed | Up to 4.7GHz |
Connectivity
| WiFi | Yes - 6E |
Display
| Brightness | 250 nits |
| Display type | IPS |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | QHD |
| Screen size | 27-inch |
| Screen resolution | 2560x1440 |
| Aspect ratio | 16:9 |
Memory
| Memory type | DDR4 |
| RAM | 16GB |
| Card slot | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Shared |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | 135W |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| SD card reader | Yes |
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB 3.2 Type-C 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |