Acer Aspire Lite AL15-33P Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | 9 hours |
| Battery capacity | 45Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 360x20x240 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 4 |
| Processor thread count | 4 |
| Model | Intel N150 |
| CPU speed | Up to 3.6GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 45% |
| Display features | ComfyView |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Size (") | 15.6 |
| Display type | TN |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
Memory
| Memory type | LPDDR5 |
| Expandable memory | 8GB |
| RAM | 4GB |
Camera
| Camera type | Webcam |
| Front-facing camera resolution (MP) | 2 |
Features
| Touchpad | Yes |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 51.3W |
Sound
| Built-in speaker | Yes - 2 |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 128GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 2.0 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |