Acer Aspire Lite AL14-32P-333W Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 8 hours |
Body
| Dimensions (mm) | 314.8x17.9x219.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.17 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 8 |
| Model | Intel Core i3 N355 |
| CPU speed | Up to 1.9GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Display features | ComfyView |
| Display type |
LCD IPS |
| Screen size (") | 14 |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
Memory
| Memory type | LPDDR5 |
| Card slot | microSD |
| RAM | 8GB |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Memory type | Shared |
| Model | Intel Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 51.3W |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 256GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - 2 |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| USB port |
1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |
Display & Graphics
| Graphics card type | Integrated |