Acer Aspire Go 17 AG17-31P-33KH Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 13 hours |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery capacity | 53WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 402.1x21.4x258.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.04 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 8 |
| Model | Intel Core 3 N355 |
| CPU speed | Up to 1.9GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Display features |
ComfyView IPS |
| Screen size | 17.3-inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz |
| Screen type | LCD |
Messaging
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | Yes |
Memory
| Memory technology | LPDDR5 |
| RAM | 8GB |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Webcam | Yes |
| Music player | Yes - app required |
| Touchpad | Yes - Precision touchpad |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Memory type | Shared |
| Model | Intel Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W AC adapter |
Storage
| Hard drive capacity | 128GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - 2 |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x Gen 1 Type-A 3.2 2x Gen 2 Type-C 3.2 |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |