Acer Aspire Go 15 (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 11.5 hours |
| Battery type | Lithium Ion |
Body
| Dimensions (mm) | 18.9x362.9x239.69 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 1.75 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Model | Intel Core i3-N305 |
| CPU speed | Up to 3.8GHz |
Connectivity
| WiFi | Yes - 6 |
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Display features | ComfyView |
| Display type | LCD |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Screen size | 15.6-inch |
| Aspect ratio | 16:10 |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 8GB |
Camera
| Camera type | Webcam |
Features
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Touchpad | Yes |
Graphics card
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Maximum power supply wattage | 65W |
| Power supply | AC power adapter |
Sound
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity | 256GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
Interfaces/Ports
| Headphone jack/audio line-out | Yes |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 3.2 Gen 1 1x USB Type-C 3.2 Gen 2 |