Acer Aspire Go 15 AG15-71P-755L Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 11.5 hours |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery capacity | 53WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 362.9x19.9x237.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | Intel Core i7-13620H |
| CPU speed | Up to 2.4GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Display features |
ComfyView Twisted nematic |
| Screen size | 15.6-inch |
| Touch screen | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
| Screen type | LCD |
Messaging
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | Yes |
Memory
| Memory technology | DDR5 |
| RAM | 16GB |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing webcam |
Features
| Music player | Yes - app required |
| Touchpad | Yes - Precision |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Memory type | Shared |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W AC adapter |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - 2 |
| Finger print reader | No |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x Gen 1 Type-A 3.2 2x Gen 2 Type-C 3.2 |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |