Acer Aspire Go 15 AG15-71P-59QP Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 11.5 hours |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery capacity | 53Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 362.9x19.9x237.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor speed (GHz) | 2.10 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | Intel Core i5-13420H |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Display features | ComfyView |
| Screen size | 15.6-inch |
| Display type | LCD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz |
Memory
| Memory technology | DDR5 |
| RAM | 8GB |
Features
| Webcam | Yes |
| Touchpad | Yes - Precision touchpad |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Memory type | Shared |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W adapter |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - 2 |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |