Acer Aspire Go 14 (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 13 hours |
| Battery type | Lithium Ion |
| Battery capacity | 50Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 319.8x18.9x225.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.49 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 4 |
| Processor thread count | 4 |
| Model | Intel N200 |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Display features | ComfyView |
| Size (") | 14 |
| Display type | LCD |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 60Hz |
Memory
| Memory technology | LPDDR5 |
| RAM | 4GB |
Features
| Webcam | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| General features | Copilot Key |
| Touchpad | Yes - Precision |
Security
| Security features | Firmware Trusted Platform Module (TPM) |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Memory type | Shared |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 128GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - 2 |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |