Acer Aspire Go 14 AMD Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 13 hours |
| Battery type | Lithium polymer |
| Battery capacity | 53WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 319.8x225.5x18.9 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.49 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 4 |
| Processor thread count | 8 |
| Model | AMD Ryzen 3 7320U processor |
| CPU speed | Up to 4.1GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Display features | ComfyView (Matte) |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | No |
| Display type | Twisted nematic LCD |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 60Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 8GB |
Camera
| Camera type | Built-in webcam |
Features
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| General features | Copilot Key |
| Music player | Yes - app required |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Security features |
MSFT Pluton Security Processor as Firmware TPM solution BIOS user and supervisor passwords |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Memory type | Shared |
| Model | AMD Radeon Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W |
Storage
| Hard drive capacity | 256GB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - 2 |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Headphone jack | Yes |