Acer Aspire C27-2E All-in-One Desktop PC (Windows 10)
Body
| Dimensions (mm) | 690x550x145 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 7.92 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | Intel Core i5-13420H |
| CPU speed | Up to 4.6GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Display features | Flicker-free |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Screen size | 27-inch |
| Viewing angle | 178° |
| Display type | IPS |
| Refresh rate | Up to 120Hz |
Memory
| Memory type | DDR4 |
| Expandable memory | Up to 64GB |
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | Integrated Full HD webcam |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Interfaces/Ports
| Display port | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB Type-C 5x USB Type-A |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |