Acer Aspire C27-1800 All-in-One Desktop PC (Windows 10)
Body
| Dimensions (mm) | 612.5x445.5x37.3 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 12.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count |
Intel Core i5-12450H: 8 Intel Core i5-1335U: 10 Intel Core i3-1305U: 5 |
| Model |
Intel Core i5-12450H Intel Core i5-1335U Intel Core i3-1305U |
| CPU speed |
Intel Core i5-12450H: Up to 4.4GHz Intel Core i5-1335U: Up to 4.6GHz Intel Core i3-1305U: Up to 4.5GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Backlight technology | LED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Screen size (") | 27 |
| Touch screen | No |
| Display type | IPS LCD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
Memory
| Memory card slot | No |
| RAM | 8GB |
Camera
| Camera type | Webcam |
Features
| Special features |
BlueLightShield PurifiedView EyeSense |
| Type | All-in-One |
Graphics card
| Graphics card type | Shared |
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W |
Sound
| Audio details | Integrated HD Sound |
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 3.2 Gen 1 1x USB Type-A 3.2 Gen 2 1x USB Type-C 3.2 Gen 2 1x USB Type-A 2.0 |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |