Acer Aspire C24 range (Windows 10)
Body
| Dimensions (mm) |
C24-1650: 400.3x540.4x37.3 (HxWxD) C24-1651: 379.6x489.9x37.1 (HxWxD) C24-1800/C24-195ES: 405.2x540.4x37.3 (HxWxD) C24-1300: 432.9x542.1x38.3 (HxWxD) |
| Weight (kg) |
C24-1650: 5.5 C24-1651: 5 C24-1800: 4.4 C24-195ES: 5.9 C24-1300: 5 C24-2YE13U3UN: 5.9 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
Processor
| Core |
C24-1650/C24-1651/C24-1300/C24-2YE13U3UNL: Quad-core C24-1800/C24-195ES: Deca-core |
| Model |
C24-1650: Intel Core i5-1135G7 C24-1651: Intel Core i7-1165G7 C24-1800: Intel Core i5-1335U C24-195ES: Intel Core i5-125U C24-1300: AMD Ryzen 5-7520U C24-2YE13U3UNL: Intel Core i3-1305U |
| CPU speed | Up to 4.6GHz (model dependent) |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Display type | LED/LCD |
| Screen size (") | 23.8 |
| Touch screen | No |
| Display type | Full HD |
Operating system
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Hard drive capacity | Up to 1TB SSD (model dependent) |
| RAM | Up to 16GB (model dependent) |
Camera
| Primary camera | Built-in webcam |
Features
| Type | All-in-One |
Graphics card
| Model |
C24-1650/C24-1800: Intel Iris Xe Graphics C24-1651: NVIDIA GeForce MX450 C24-195ES: Intel Graphic C24-1300: AMD Radeon Graphics C24-2YE13U3UNL: Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Wattage | 65W |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
C24-1650: 1x 2.0 3x 3.1 C24-1651: 1x 2.0 2x 3.1 Type-C 3x 3.2 Type-A C24-1800: 3x 3.2 Type-A 1x 3.2 Type-C C24-195ES: 1x 2.0 3x 3.2 Type-A 1x 3.2 Type-C C24-1300: 2x 2.0 2x 3.2 Type-A 1x 3.2 Type-C |
| Headphone jack | Yes |