Acer Aspire C22-1610 All-in-One Desktop PC (Windows 10)
Body
| Dimensions (mm) | 494.2x298.8x7.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 12.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Model | Intel Core i3-N305 |
| CPU speed | Up to 3.8GHz |
Display
| Display type | LCD |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Screen size | 21.5-inch |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Aspect ratio | 16:9 |
Memory
| Memory type | DDR5 |
| RAM | 8GB |
Camera
| Camera type | Webcam |
Graphics card
| Graphics card type | Shared |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | 65W |
Sound
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB 3.2 Gen 2 Type-C 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 2.0 Type-A |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |