Acer Aspire 5 15 A515-48M-R6N1 Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 12 hours |
| Battery type | Lithium-ion |
Body
| Dimensions (mm) | 362.9x17.9x239.6 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.74 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Model | AMD Ryzen 7 7730U |
| CPU speed | Up to 4.5GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Display type | IPS |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Touch screen | No |
| Screen size (") | 15.6 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen type | LED |
Memory
| Hard drive capacity | 512GB |
| Memory type | DDR4 |
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | FHD webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Resolution | 1080p |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes - Multi-touch |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Model | AMD Radeon Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Storage
| Hard drive type | SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - stereo |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 3.1 1x USB Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |