Acer Aspire 5 15.6" Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | 8 hours |
| Battery type | 3-cell Lithium Polymer |
Body
| Dimensions (mm) | 362.9x17.9x237.8 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.8 |
Connectivity
| Ethernet connection | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes |
Processor
| Processor core count | 12 |
| Processor speed (GHz) |
2.10 Turbo: 4.70 |
| Model |
Intel Core i7-1260P Dodeca-core |
Display
| Resolution |
2560x1440 WQHD |
| Size (") | 15.6 |
| Display type | LCD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Memory type | DDR4 SDRAM |
| Expandable memory | Up to 32GB |
| Memory card slot | Yes - 2 |
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | Webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Microphone | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Security features |
Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution BIOS User password BIOS Supervisor password |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Memory type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 2050 Graphics 4GB |
Port
| Network (RJ-45) | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 90W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Number of speakers | 2 |
Function
| Appliance features |
IPS Technology ComfyView (matte) |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB SSD storage capacity |
| Hard drive interface | PCIe NVMe |
Interfaces/Ports
| Audio In | Yes |
| Audio out | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 1 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
4x Total ports 3x USB-A ports 1x USB-C port |