Acer Aspire 3 A315-59-70CE Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 6.5 hours |
| Battery type | Lithium-Ion |
| Battery capacity | 48Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 362.9x17.9x241.3 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.78 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | Intel Core i7-1255U |
| CPU speed | Up to 4.7GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Size (") | 15.6 |
| Display type | LCD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz |
Memory
| Memory type | DDR4 |
| RAM | 16GB |
Camera
| Number of cameras | 1 |
Features
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | Standard |
| Touchpad | Yes - Precision |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Memory accessibility | Shared |
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 45W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port | 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |