Acer Aspire 3 A315-510P-31DU Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 11.5 hours |
| Battery type | Lithium-Ion |
| Battery capacity | 50Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 362.9x18.9x237.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.7 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Model | Intel Core i3-N305 |
| CPU speed | Up to 3.8GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Backlight technology | Yes - LED |
| Brightness | 200 nits |
| Colour gamut | 45% sRGB |
| Display features | ComfyView |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Size (") | 15.6 |
| Display type | LCD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
Memory
| Hard drive capacity | 512GB |
| Memory type | DDR4 |
| RAM | 8GB |
| Speed | 4800MHz |
Camera
| Camera type | HD - 1280x720 |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 45W AC adapter |
Storage
| Hard drive type | SSD |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes - 2 |
Input Devices
| Pointing device type | Yes - Touchpad |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |