Acer Aspire 3 A315-35-C6A5 Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 9 hours |
| Battery type | Lithium Polymer |
| Battery capacity | 40Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 363.4x19.9x238.4 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.7 |
Processor
| Processor core count | 2 |
| Processor thread count | 2 |
| Model | Intel Celeron N4500 |
| CPU speed | 1.1GHz |
Connectivity
| WiFi | Yes - 6 |
Display
| Resolution | 1366x768 |
| Size (") | 15.6 |
| Display type | LCD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz |
Memory
| Memory type | DDR4 |
| RAM | 4GB |
Features
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | Full-size |
| Touchpad | Yes - Precision |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 45W |
Sound
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 128GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 2.0 Type-A |
Software
| Operating system | Windows 11 Home in S mode |