Acer Aspire 3 15 A315-44P-R9L1 Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 6.5 hours |
| Battery type | Lithium Polymer |
| Battery capacity | 48Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 362.9x17.9x239.6 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.78 |
Processor
| Processor core count | 6 |
| Model | AMD Ryzen 5 5500U |
| CPU speed | Up to 2.1GHz |
Connectivity
| WiFi | Yes - 6 |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Display features |
ComfyView (Matte) Twisted nematic (TN) |
| Display type | LCD |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Touch screen | No |
| Screen size (") | 15.6 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
Memory
| Hard drive capacity | 512GB |
| Memory type | DDR4 |
| RAM | Up to 16GB |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Music player | Yes - app required |
| Touchpad | Yes |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | AMD Radeon Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W adapter |
Storage
| Hard drive type | SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - 2 |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
3x USB Type-A 3.2 Gen 1 1x USB Type-C 3.2 Gen 2 |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |