Acer Aspire 16 NX.J7DEK.005 Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 8.5 hours |
| Battery type | Lithium-polymer |
| Battery capacity | 53Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 360.8x20.90x248.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 14 |
| Processor thread count | 18 |
| Model | Intel Core Ultra 5 125H |
| CPU speed | Up to 1.2GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Display features | ComfyView |
| Display type |
LCD IPS |
| Screen size (") | 16 |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
Memory
| Memory type | DDR5 |
| RAM | 16GB |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Memory (MB) | 6000 |
| Memory type | GDDR6 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 100W |
Sound
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - 2 |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x USB 3.2 Type-A 2x USB 4 Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |