Acer Aspire 1 14" Intel Celeron 64GB
Processor
| Processor model number | N3350 |
| Processor | Intel Celeron |
| Processor core count | Dual-Core |
| Processor speed (GHz) | 1.1 |
Connectivity
| WiFi type | 802.11a/b/g/n/ac |
| WiFi/3G/4G | WiFi Only |
| Bluetooth | Yes - 4.0 |
Memory
| Memory (RAM) | 4GB |
Features
| Dual external monitor compatibility | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Storage
| Hard drive/storage capacity | 64GB |
Built-in Devices
| Sound and speakers | Stereo speakers |
| Optical drive type | No |
Dimensions
| Product depth | 245.0 Millimetres |
| Product height | 17.95 Millimetres |
| Product weight | 1.65 Kilograms |
| Product width | 343.0 Millimetres |
Key Information
| Battery life | 9 Hours |
| Colour | Black |
| Convertible/2 in 1 | No |
| Model name | Acer |
| Operating system | Microsoft Windows 10 S |
| Type | Windows laptop |
Interfaces/Ports
| Other port connections | 1x USB 3.0 2x USB 2.0 |
| Memory card slot | SD |
| Number of HDMI ports | 1 |
Variant
| Device colour | Black |
| Storage/hard drive capacity | 64GB |
Display & Graphics
| Graphics chipset | Integrated (Intel HD 500 Graphics) |
| Screen resolution | 1366 x 768 pixels |
| Screen size | 14" |
| Screen type | LED |