Acer 714 Chromebook Spin Convertible Laptop
Battery
| Battery life | Up to 10 hours |
| Battery type | Lithium-polymer |
Body
| Dimensions (mm) | 312.6x18.05x224 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.37 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 6 |
| Processor speed (GHz) | 4.6 |
| Model | Intel Core i3-1315U |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Display features | CineCrystal |
| Screen size | 14-inch |
| Display type | IPS |
| Refresh rate | 60Hz |
| Screen type | LCD |
Memory
| Memory technology | LPDDR4X |
| RAM | 8GB |
Camera
| Resolution | 2560x1440 |
Features
| Webcam | Yes |
Graphics card
| Memory type | Shared |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W adapter |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 256GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - 2 |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| USB port |
1x USB 3.2 Gen 2 Type-A 2x Thunderbolt 4 USB-C |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | ChromeOS |