Acer 713 Chromebook Spin Convertible Laptop
Battery
| Usage time | Up to 10 hours |
| Removable battery | No |
| Power saving | Power saving mode |
Body
| Weight (kg) | 1.37 |
| Height (mm) | 16.9 |
| Width (mm) | 300.6 |
| Depth (mm) | 235 |
Panel
| Brightness (nit) | 400 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| USB cable | Yes |
| USB type |
1x USB 3.0 (Type A) 2x USB-C 3.1 |
| WiFi (WLAN) | Yes |
Processor
| Model | i5-1135G7 |
| CPU speed | 2.4GHz to 4.2GHz |
Display
| Resolution | 2256x1504 |
| Size (") | 13.5 |
| Touch screen | Yes |
| Viewing angle | 170 degrees |
| Display type | QHD, IPS, VertiView |
| Refresh rate | Up to 75Hz |
| Screen type | IPS |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Chrome OS |
Memory
| RAM | 8GB |
| Card slot | Yes - microSD |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing - 720p HD |
| Secondary camera | N/A |
| Video recording | Yes |
Features
| Backlight keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Music player | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Flash
| Flash type | N/A |
Storage
| Hard drive capacity | 256GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |