Acer 516 GE Chromebook Laptop
Battery
| Battery life | Up to 9 hours |
| Battery type | 3-cell Lithium Ion |
Body
| Dimensions (mm) | 213x3566x2497 (HxWxD) |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 12 |
| Processor speed (GHz) | Up to 4.4 |
| Model | Intel Core i5-1240P |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Backlight technology | LED |
| Display type |
IPS ComfyView |
| Refresh rate | 120Hz |
| Screen type | LCD |
Operating system
| Operating system | ChromeOS |
Memory
| RAM | 8GB |
Features
| Built-in microphone | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Touchpad | Yes |
Graphics card
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Maximum power supply wattage | 65W |
Storage
| Hard drive capacity | 256GB SSD |
Built-in Devices
| Front-facing camera resolution | 1920x1080 |
| Number of speakers | 4 |
| Sound mode | Stereo |
Interfaces/Ports
| Total USB ports |
1x USB 3.2 Type-A Gen 2 2x USB-C 3.2 Gen 2 |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
Display & Graphics
| Touchscreen | No |