Acer 515 Chromebook Plus Laptop
Battery
| Battery life | Up to 10 hours |
| Charge rate | 53WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 19.95x238.4x360.6 (HxDxW) |
| Durability | MIL-STD 810H |
| Weight (kg) | 1.68 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| Location services | Yes - via WiFi |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 6 |
| Processor thread count | 8 |
| Model | Intel Core i3-1215U |
| CPU speed | 1.2GHz to 4.4GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Backlight technology | LED |
| Brightness | 250 nits |
| Display features | ComfyView |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Response time | 27ms |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Viewing angle | 85° |
| Display type | IPS LCD |
| Refresh rate | 60Hz |
| Screen type |
Matte Anti-glare |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
Platform
| Operating system | Chrome OS |
Memory
| RAM | 8GB |
| Card slot | No |
Camera
| Camera type | Integrated webcam |
| HD video recording | 1080p Full HD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front facing |
Features
| Portable | Yes |
| AI features | Google AI |
| Backlit keyboard | Yes - one colour |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | Full Size |
| Music player | Yes |
| Special features | Offline Mode file synchronisation |
| Touchpad | Multi-Touch |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice recognition | No |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Security features |
Titan C2 security chip Discrete H1 Trusted Platform Module (TPM) solution |
| Webcam privacy cover | Yes |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type |
Integrated Shared |
| Model |
Integrated: Intel Iris Xe Graphics Shared: Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 65W 3-Pin Charger |
| Speaker output | Total: 2W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| DTS | DTS Audio |
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity | 256GB PCIe NVMe SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Display port | No |
| Ethernet port | No |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB Type-A 3.1 2x USB-C 3.2 |